
LG500 Expert RE M
September 16, 2024
LG500 ITEC E Electronical Trigger
September 16, 2024LG500 ITEC M Mechanical Trigger
Carl-Walther GMBH
LG500 ITEC M MECHANICAL TRIGGER
Walther targeted perfection with the LG500 itec developing a rifle platform with systematic balance and feedback optimization, enhanced itec bedding technology, and a ground-breaking micro-precise Visionic Match Diopter. These progressive new features make the LG500 itec platform repeatably accurate.
| Cartridge Capacity | Compressed air 300 and 200 bar |
|---|---|
| Caliber | 4,5 mm (.177) pellet |
| Shots | approx. 500 shot(s) |
| Max. Energy | 7,5 Joule(s) |
| Grip | MEMORY 3D-grip BIOMETRIC, right M |
| Trigger | Two-stage and dry-firing trigger |
| Trigger Weight | 50 – 120 g |
| Sights | Sport rear sight – foresight |
| Weight | 5000 grams |
| Barrel Length | 420 mm |
| Dimensions (L/H/W) | 1060-1100/290/50 mm |
| Cylinder | Steel cylinder with pressure gauge |
| Stock | Aluminium stock carrier |
| Barrel | Carbon barrel jacket |
Related products
-
LG400-E Expert Electronical Trigger
The time is right for the E The top model Walther LG400 Expert is now selling with electronic trigger! Proven Walther technology with electronically adjustable trigger: […]
-
LP500 Meister Manufaktur Mechanical Trigger Air Pistol
Carl-Walther GMBH Whether you’re a beginner or a seasoned professional, our goal is to help you succeed. To this end, we scrutinize even our best products […]
-
LP500 EXPERT Blue Angel Mechanical Trigger
Carl-Walther GMBH Whether you’re a beginner or a seasoned professional, our goal is to help you succeed. To this end, we scrutinize even our best products […]





Reviews
There are no reviews yet.