
LG400 Alutec Competition Mechanical Trigger Air Rifle
September 2, 2024
LP500 Blue Angel Mechanical Trigger
September 9, 2024Hämmerli AR20 Pro Blue, Right/Left
Carl-Walther GMBH
Get the right start.
To get the right start in sport shooting, you need your own rifle, and the Hämmerli AR20 air rifle is the perfect choice. It has all you need for fun, and it will help you become a good marksman.
A sophisticated match air rifle.
The AR20 is a sophisticated sporting arm with a 300 bar compressed air system, an aluminium stock with a wide range of settings and a finely adjustable match trigger. It’s perfect in every detail, from the design to the accessories to the precision mechanism.
- BASIC competition sight
- 300 bar compressed air system
- Aluminium stock with a wide range of settings
- Ambidextrous receiver and stock
- Variable stock length, cheek piece height and fore-end height
- T-rail for three-position competitions
- Adjustable butt plate
- Ambidextrous cocking lever with release button
- Wide loading recess with precision feed
- Lothar Walther match barrel
- WALTHER aluminium cylinder with pressure gauge
- Basic weight less than 4,000 g
- Includes sight and accessories
| Cartridge Capacity | Compressed air 300 and 200 bar |
|---|---|
| Caliber | 4,5 mm (.177) pellet |
| Shots | approx. 350 shot(s) |
| Max. Energy | 7,5 Joule(s) |
| Velocity | 170 m/s |
| Grip | right/left |
| Trigger | Two-stage trigger |
| Sights | Match diopter and standard foresight holder |
| Weight | 3970 grams |
| Barrel Length | 500 mm |
| Dimensions (L/H/W) | 1058-1109/230/60 mm |
| Cylinder | Alu cylinder with pressure gauge |
| Stock | Aluminium stock carrier |
Related products
-
LG500 Expert RE M
Carl-Walther GMBH LG500 EXPERT RE M With the LG500 Expert, Walther combines technical innovation and mechanical excellence for the competitive shooter. The Expert impresses with top […]
-
LP500 Blue Angel Mechanical Trigger
Carl-Walther GMBH Whether you’re a beginner or a seasoned professional, our goal is to help you succeed. To this end, we scrutinize even our best products […]
-
LG400-E Monotec Electronical Trigger
Carl-Walther GMBH Best Performance – Best Design – Best Variability The new monotec stock combines the versatile adjustment possibilities of the KK500 stock with a unique […]






Reviews
There are no reviews yet.