
LG500 ITEC M Mechanical Trigger
September 16, 2024
Disk & Rod Weight Set
September 17, 2024LG500 ITEC E Electronical Trigger
Carl-Walther GMBH
LG500 ITEC E ELECTRONICAL TRIGGER
The Walther LG500 itec marks a new era in competitive shooting, redefining perfection with its advanced features and cutting edge innovations. Whether a seasoned competitor or an aspiring champion, the Walther LG500 itec promises an unmatched shooting experience that will lead you straight to the podium. Progressive new features as the revolutionary electronic trigger experience, systematic balance with feedback optimization, enhanced itec bedding technology and a ground-breaking micro-precise Visionic Match Diopter guarantee ultimate precision with every single shot.
| Cartridge Capacity | Compressed air 300 and 200 bar |
|---|---|
| Caliber | 4,5 mm (.177) pellet |
| Shots | approx. 500 shot(s) |
| Max. Energy | 7,5 Joule(s) |
| Grip | MEMORY 3D-grip BIOMETRIC, right M |
| Trigger | Two-stage and dry-firing trigger |
| Trigger Weight | 15 – 50 g |
| Sights | Sport rear sight – foresight |
| Weight | 5000 grams |
| Barrel Length | 420 mm |
| Dimensions (L/H/W) | 1060-1100/290/50 mm |
| Cylinder | Steel cylinder with pressure gauge |
| Stock | Aluminium stock carrier |
| Barrel | Carbon barrel jacket |
Related products
-
LG400 Alutec Competition Mechanical Trigger Air Rifle
lg-running-target Go for gold with WALTHER guns. Successful sportsmen choose WALTHER. They have garnered gold medals and titles with air guns of the LG300XT Series. How […]
-
LG400 Anatomic Mechanical Trigger Air Rifle
Go for gold with WALTHER guns. Successful sportsmen choose WALTHER. They have garnered gold medals and titles with air guns of the LG300XT Series. How can […]
-
LG400 Bluetec Mechanical Trigger
Carl-Walther GMBH LG400 BLUETEC MECHANICAL TRIGGER The new LG400 Bluetec is the perfect entry into the Walther class. The completely newly developed blue aluminum stock with […]





Reviews
There are no reviews yet.