
LP500 Meister Manufaktur Mechanical Trigger Air Pistol
September 12, 2024
LG400 Anatomic Green Pepper Mechanical Trigger Air Rifle
September 14, 2024LG400 Bluetec Mechanical Trigger
Carl-Walther GMBH
LG400 BLUETEC
MECHANICAL TRIGGER
The new LG400 Bluetec is the perfect entry into the Walther class.
The completely newly developed blue aluminum stock with the new right/left grip, in combination with our successful LG400 system, leaves nothing to be desired in terms of precision and reliability.
The LG400 Bluetec has an adjustable cheek piece and butt plate and comes with Walther BASIC match diopter and Walther BASIC 22 front sight tunnel. The T-slot rail integrated into the stock can be used to accommodate a shooting sling holder and hand stop. By attaching tuning parts, the air rifle can be further supplemented at any time.
This makes the LG400 Bluetec a universal all-rounder – not only for clubs.
| Cartridge Capacity | Compressed air 300 and 200 bar |
|---|---|
| Shots | approx. 600 shot(s) |
| Caliber | 4,5 mm (.177) pellet |
| Grip | Polymer right/left |
| Trigger | Two-stage and dry-firing trigger |
| Trigger Weight | 80 – 150 g |
| Sights | BASIC competition sight and foresight hol |
| Weight | 4000 grams |
| Dimensions (L/H/W) | 1055 / 260 / 50 mm |
| Barrel Length | 420 mm |
| Barrel | Without gas ports |
| Cylinder | Steel cylinder with pressure gauge |
Related products
-
LG400 Anatomic Mechanical Trigger Air Rifle
Go for gold with WALTHER guns. Successful sportsmen choose WALTHER. They have garnered gold medals and titles with air guns of the LG300XT Series. How can […]
-
Hämmerli AR20 Pro Blue, Right/Left
Carl-Walther GMBH Get the right start. To get the right start in sport shooting, you need your own rifle, and the Hämmerli AR20 air rifle is […]
-
LG500 ITEC M Mechanical Trigger
Carl-Walther GMBH LG500 ITEC M MECHANICAL TRIGGER Walther targeted perfection with the LG500 itec developing a rifle platform with systematic balance and feedback optimization, enhanced itec […]





Reviews
There are no reviews yet.