
LP500 EXPERT Mechanical Trigger
September 15, 2024
LG500 Expert RE M
September 16, 2024LP500-E EXPERT Electronic Trigger
LP500-E EXPERT ELECTRONIC TRIGGER
Whether you’re a beginner or a seasoned professional, our goal is to help you succeed. To this end, we scrutinize even our best products for ways to make them better. We try out innovative materials and develop new production methods. When it comes to quality, we make no compromises, and sport shooters all over the globe appreciate it.
When you pick up the LP500, you’re holding our best air pistol of all time, made so that you can achieve your POWERED PERFORMANCE.
LP500 EXPERT-E EQUIPMENT:
- 2x Alu cylinder
- Match barrel with aluminum barrel jacket, compensator, STABILIZER gas ports
- X-CHANGE trigger unit with electronic trigger (E-trigger)
- MASTER trigger blade
- LINEAR-absorbersystem
- Dry firing mode
- SADDLE breech
- Regular 3D grip, molded right-handed, size M
- Rotatable sight (±10 degrees)
- Variable sight radius, continuously adjustable front and rear sight
- Variable rear sight cut-out (width and depth)
- Front sight with three different widths, continuously adjustable
- 3D lettering
- 1x INLINE weight, 10 g
- Chrom color design
- Deluxe gun case
| Cartridge Capacity | Compressed air, 200 bar |
|---|---|
| Caliber | 4,5 mm (.177) pellet |
| Max. Energy | 7,5 Joule(s) |
| Trigger Weight | 500 g |
| Sights | Front sight 3,8 / 4,4 / 4,7 |
| Shots | 150 |
| Grip | 3D grip, right, REGULAR, size M |
| Weight | 950 grams |
| Barrel Length | 221 mm |
| Dimensions (L/H/W) | 420 / 140 / 50 mm |
| Barrel | Match barrel with gas ports |
| Cylinder | Alu Compressed Air |
Related products
-
LG400-E Monotec Electronical Trigger
Carl-Walther GMBH Best Performance – Best Design – Best Variability The new monotec stock combines the versatile adjustment possibilities of the KK500 stock with a unique […]
-
LG400 Bluetec Mechanical Trigger
Carl-Walther GMBH LG400 BLUETEC MECHANICAL TRIGGER The new LG400 Bluetec is the perfect entry into the Walther class. The completely newly developed blue aluminum stock with […]
-
LG400-M Monotec Mechanical Trigger
Carl-Walther GMBH Best Performance – Best Design – Best Variability The new monotec stock combines the versatile adjustment possibilities of the KK500 stock with a unique […]







Reviews
There are no reviews yet.